Historie

Oddíl sportovní gymnastiky v Šumperku a její historie – pan dr. Doubravský

Oddíl sportovní gymnastiky byl založen v roce 1951 po sjednocení tělesné výchovy a sportu a to při TJ Sokol – Železničáři. Byl vytvořen z dorostenců a mužů, kteří závodili  v prostém tělocviku / běh, skok do dálky, šplh a  na nářadí. Významnou postavou byl Vít Matlocha, pozdější reprezentant  a Jiří Mikulec. Od září začaly cvičit dorostenky a ženy. Cvičilo se na gymnáziu, v tělocvičně Komenského školy, učňovské školy, na Tyršově stadionu od roku 1962, později v tělocvičnách V. ZŠ, VI. ZŠ, od 1.9. 1978 v tělocvičně  I.ZŠ, kde byly vybudované molitanové jámy a rozběhová dráha pro akrobacii. Od  r.1989 přechází oddíl  na Sluneční ul.na 4.ZŠ  se specialisovanou tělocvičnou pro SG, kde působí gymnasté doposud.

V roce 1953 byla ustanovena sportovní škola dorostu  za vedení pana Oldřicha Šišky až do r.1956. Dále sportovní základna, kterou vedl  do r.1969 František Schon a po něm Vilém Kocián. V roce 1975 byla ustanovena sportovní třída pod vedením p.Zdeny Dokoupilové, později Jany Pražákové. Pro nejúspěšnější závodníky ST bylo otevřeno tréninkové středisko mládeže /TSM/, chlapce vedl Vilém Kocián a dívky Jana Pražáková. Ta přechází na 4.ZŠ jako vedoucí sportovních tříd  po odchodu pana Kociána do Prahy. Sportovní třídy  se později stávají atletickými s doplňkovým sportem sportovní gymnastiky. Chlapecké části se ujímá  absolvent FTVS, trenér Jiří Navrkal. Od roku 2008 jsou zavedeny ST pro gymnastiku od 3.post. ročníku pod vedením paní Silvie Urbanové – Hrivnákové, bývalé závodnice oddílu.

Oddíl SG pořádal každoročně přebory ČSR i ČSSR, mezistátní utkání s Finskem, NDR, Švýcarskem, Maďarskem, na Tyršově stadionu se konalo soustředění reprezentantek před OH a MS. Udržoval družební styky s polskou Nysou. Na významné soutěže Memoriál pana Pauly  a Oldřicha Šišky přijíždějí závodníci z Košic, Katowic, Bratislavy, Banské Bystrice, dívky odjíždí na závody do holandského Utrechtu, německého Ulmu, Budapešti, Popradu, anglického Brightonu., Bruselu, polského Štětína a do všech středisek ČR a posílají pozvání  do celé Evropy  na dva velké závody. Memoriál Petry Urbáškové  na jaře a pohárový závod Šumperk CUP na podzim.


NAŠI ZÁVODNÍCI

Ludmila Schonová, Švédová, mistryně sportu, zasloužilá mistryně sportu

Nejúspěšnější závodnice oddílu SG až do dnešního dne,  přebornice ČSR dorostenek i žen, olympioničky, která přivezla stříbrnou medaili z OH v Římě, stříbro z  mistrovství světa v Praze 1962. Byla oporou reprezentačního družstva na všech mezistátních i mezinárodních závodech,13-té místo na světě.

Věra Šišková – přebornice ČSR mladších dorostenek, Alena Chytková, Anna Hrdličková, Lída Krejčí – stříbrná medaile v ČSR, Jiří Šváb, přeborník ČSR, hlasatel všech závodů.

Miloslava Paulová-Nolte, vítězka finále československých sportovních her.

V současnosti národní trenérka sport.gymnastiky města Ulmu v Německu.

Karel Kratochvíl, Luděk Maus – vynikající závodník, později trenér SG a lyžování, Eva Vavrečková – Valová, Alena Zachová, Jirka a Vlaďka Pospíšilovy, Zdena Chaloupková, Liba Kučerová, Zdena Vetešníková, Jarka Bartůńková, Lenka Spáčilová

Dana Krejčí – nositelka I. výkonnostní třídy, členka vítězného družstva žen ČSR

Jiří Janíček, Oldřich Kadlec, Drahoš Ivanov, Jindra Hefner, Milan Přibyl, Miloš Vepřek, Jiří Urbánek, Jaroslav Fišer, Jiří Sklenář, Zbyněk Večeřa, Miloš Hroch

Tito závodníci startovali v I.lize ČSSR až do roku 1983.

Růžena Drásalová, Blanka Mindlová, Lenka Slavíková, Lenka Janíčková, Eva Vintrlíková, Lenka Maturová, Jana Starzyová, Pavlína Pavelková, Jarmila Švábová.

Petr Šmerda, Jan Štolc, Miroslav Eremka, Dan a Martin Langer, Libor Heřmanský, Jiří a Karel Navrkal, Michal Nevrkla, Martin Baženov, Radek Shrotter, Libor Slavotínek, Martin Šmerda, Ondra Švejkovský, Pavel Žižka,  Aleš Valenta, zlatá medaile na OH ve skoku na lyžích v Salt Lake City 2002.“trojné salto se třemi vruty“

Blanka Ciprová, Andrea Nevimová, Martina Zajícová, Jitka Rounová, Iva Kluková, trenérka SG v anglickém Brightonu, Šárka Šťastná ve výběru žákyň ČSSR pro přípravu na OH

Martina Chudobová, Hana Pražáková, Silva Hrivnáková a Dana Strnadová, ve výběru ČSSR

Míša Štěpánková, Iva a Petra Žondrovy, Lydie Neumanová, Renata VečeřováEva BeranováPetra Urbášková, přebornice národní ligy žen, získávají medaile z ČSFR..

Martina Bínová – nominace na mistrovství Evropy 1994, mistrovství světa v Sabao, Japonsko 1995 společně se svou sestrou Kateřinou Bínovou.  Přešly do centra sportu v Olomouci a reprezentovaly ČSR.

Veronika Hlaváčová, závodila ve Francii společně s Kristýnou  Velebovou, mistryní ČSR dorostenek, Kateřina Valová, vítězka mnoha mezinárodních utkání v Nyse, Štětíně, Utrechtu, Budapešti, 3.místo v žebříčku žákyň ČR, stala se reprezentantkou ve skoku o tyči. Michal Táborský, Radek Dosedla, Ondřej Kroupa, Martin Ondráček, stříbrní z MČR žáků. Eva Semrádová, Renata Hopflerová, Lenka a Lada Kršňákovy, Alena Hnilicová, Lenka Sedlářová, Kamila Pazdírková, mistryně ČR kadetek, Veronika Petrová, Martina Konopová  druhá, nyní  akrobatická lyžařka, Michal Táborský, Kamil Fiala  ve výběru  žáků ČR. Michaela Kousalová, další vítězka všech mezinárodních utkání, Ivona Hrivnáková, Kateřina Drenková, Dominika Harásková, bronz na MČR, nyní skokanka o tyči společně s Kateřinou Skopalovou, Janou Truksovou a Pavlou Březinovou, mistryni ČR dorostenek.

Současní závodníci jsou  Daniel Langer, Tomáš Vlček, Jan Šilar, a kadeti ve výběru ČR Ondra Dostál a Radek Smékal. Současné závodnice Adéla Pukyšová, která závodila v mistrovské třídě  juniorek  a žen ČR, Kateřina Kubíčková, Veronika Rounová, juniorky, Simona Kozáková, Viktorie Harásková, kadetky ve výběru ČR, nadějné žákyně Marie Nevrklová, Míša Fricová, Barbora Vobořilová, Eliška Švédová,Anežka Pukyšová a nejmladší, sestry Měrkovy a možná Dalibor Gacho, Vojta Nimmerichtter nebo Adélka Švejkovská.

Pan Šiška si vždy přál, aby  bylo co nejvíce závodníků, děvčat i chlapců a co nejvíce trenérů pro ně. Aby se gymnastika „zdárně rozvíjela“. Bez obětavosti trenérů a trenérek a každodenní práce  s dětmi by nešlo docílit tak pěkných úspěchů. Není ale snadné udržet krok s velkými středisky v ČR i v Evropě, která mají spoustu nářadí a  profesionálních specialistů, trenérů i  na jednotlivá nářadí.Chybí regenerace,sponzoři, mnohdy pochopení rodičů a píle a snaha závodníků  už někdy není jako dříve. Gymnastika je stále náročnější a tvrdší.Co zůstalo? Dobrovolná práce trenérů. Na závěr je tedy potřeba připomenout ty, o kterých  ještě nebylo nic napsáno.

František Schon – starší, otec Ludmily Schonové – Švédové, zasloužilé mistryně sportu a jejího bratra, trenéra Františka Schona mladšího byl nejstarším cvičitelem  a trenérem oddílu SG. Vychoval reprezentanta  Vítka Matlochu, manžela trenérky Věry Čáslavské, Slávky Matlochové, která slavnostně otevírala sportovní halu na Tyršově stadionu /v r.1962/.

František Šváb – závodník, nářaďovec, cvičitel v roce 1958 a další, Radek Kočí, Bohuška Dvořáčková, Zora Blažková,Oldřich Diviš, Liba Lysáková, Eva Kratochvílová, Iva Pospíšilová, Vlaďka Elgetová, Zdena Kulčická, Ferda Puchr, Miloš Švéda, Miroslav Šafář, Olga Horáčková, Hela Kociánová, Draha Riflerová, Marie Suchomelová, Liba Kučerová, Dana Dudová, Lenka Valertová, Alena Němcová – Friedlová, Radka Skopalová, Oldřich Ondráček, Jan Štefáček, Vladimír Veselský, Bohumil Surý, Pavel Šofr a dnešní – Simona  Petrová, Helena Konopová, dcera  pana Bendy, předsedy oddílu SG v Mohelnici, Silva Urbanová – Hrivnáková, Jana Pražáková, Libor Heřmanský, Jiří Navrkal a nejmladší Jakub Šilar, Katka Drenková a možná po studiích Veronika Rounová. Možná byl někdo zapomenut. Trenérů a cvičitelů byly stovky a závodníků ještě více. My trenéři, kteří pracujeme nyní, uvítáme všechny, kteří se do tělocvičny vrátí. Třeba jen se svými dětmi.

Z kronik pana Oldřicha Šišky, Jiřího Navrkala a svých zpracovala Jana Pražáková.

FOTOGALERIE – ARCHIV